Zeytinin Anavatanı ve Yayılışı

Zeytinin Anavatanı ve Yayılışı

Zeytinin anavatanı, Batı Asya yani Anadolu’dur. Zeytin yetiştiriciliğinin yapıldığı ve ürününden ilk yararlanılan yer Akdeniz ülkeleri olmuş, tüm Akdeniz Bölgesi boyunca hızla yayılmıştır. Bu hususlar arkeolojik kazılarla kanıtlanmıştır. Bütün eski kaynaklarda Mezopotamya, Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin zeytin ağacı ile süslenmiş olduğundan söz edilir. Bir gerçek ve efsane karışımı olan tarihi, orijin bakımından büyük bir çeşitlilik gösterir.
Adem zamanından beri İbranilerce bilinmektedir. Asurlular ve Babilliler zeytinden söz etmektedir. Mısırlılar büyük tanrıçaları İsis’e hediye olarak zeytin ağacı vererek itibar etmişlerdir.
Eski Yunanlılar ve Romalılar zeytine karşı sevgi ve saygı göstererek ancak iyi ve dürüst insanların zeytin toplamalarına izin verirlerdi. Her insanı zeytinliklerine sokmazlardı.
M.Ö. 2500 yıllarında Giritlilerin ticaretinde ZEYTİNYAĞI çok önemli bir yer tutuyordu. ZEYTİNYAĞI koymak için yapılan küpler bugün hala muhafaza edilmektedir. Yunanlılar zeytini kutsal bir ürün olarak görürlerdi ve toplama işini yalnızca bakire kız ve genç erkekler yapardı. Atina olimpiyat oyunlarında şampiyonların başına zeytin dalından yapılmış taç takmak ve bir şişe ZEYTİNYAĞI takdim etmek adetti.
Romalılar; Roma şehrinin kurucuları Romus ve Romulus’un da tanrısal özelliklerine uygun olarak bir zeytin ağacının altında doğduğunu anlatırken, zeytin ağacını kendilerine bir tanrıçanın bağışladığına inanırlardı.
Hıristiyanlar zeytini talih ve barış işareti olarak kabul eder, sefirleri barış haberi getirdiği zaman zeytin dalı takdim ederlerdi.
Eski medeniyetler ilerledikçe zeytin yetiştiriciliği gelişmiş, ticarette sadece bir gıda maddesi olarak değil, aynı zamanda tıbbi özellikleri ve kozmetik uygulamaları için de aranılır olmuştur. İnsanlık tarihini oluşturan bütün medeniyetler boyunca ZEYTİNYAĞI, Akdeniz’de zeytin yetiştiricisi ülke insanlarının beslenme rejimlerindeki önemini korumuştur.asırlık zeytin ağacı3

Share
Bu yazı Zeytin Ağacı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın